19 Eylül Gaziler Günü Kutlandı

19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla Manisa Cumhuriyet Meydanı Milli Egemenlik ve Atatürk Anıtı'nın önünde çelenk sunma töreni gerçekleştirildi. Törende çelenklerin sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı Türkiye Muharip Gaziler Derneği Manisa Şube Başkanı Şener Tarım gerçekleştirdi. Türkiye’de her ailenin gazi ve şehidinin olduğunun altını çizen Tarım, konuşmasında şunları söyledi: “Tarihin her döneminde hür yaşamayı, bağımsızlığını ve istiklalini canı pahasına korumayı ilke edinen aziz milletimiz bu uğurda şehit ve gazi olmayı büyük bir onur kaynağı saymıştır. Aziz milletimizin asırlardır Anadolu toprakları üzerinde vermiş olduğu varoluş mücadelesinin şifresi ‘Ölürsem şehit, kalırsam gazi’ sözlerinde saklıdır. Ülkemiz dün olduğu gibi bugün de sınırlarımız içinde ve dışında dış destekli terör örgütlerinin tehdidi altındadır. Terör örgütlerinin hedefi ülkede karışıklık çıkarmak, Türk ordusunu yıpratarak Türkiye Cumhuriyetini bölünmüş ve zayıf bir ülke haline getirmek. Dolayısıyla emperyalist güçlerin menfaatleri doğrultusunda sömürü planı olan Sevr’in gerçekleştirilmesini sağlamaktır. Bugüne kadar sergilenen her türlü hainlik Türk Silahlı Kuvvetlerinin vatansever asker, polis, güvenlik korucusu vatandaşlarımız tarafından önlenmiş ve hüsrana uğratılmıştır. Asil Türk milletinin bağrından çıkan şanlı ve şerefli Türk ordusu dün olduğu gibi yarın da vatanımızın hürriyet ve bağımsızlığının en büyük güvencesi ve dayanağıdır. Topraklarımızın bir daha istila edilmesine, bölünmesine, hürriyet ve bağımsızlığımıza göz dikilmesine ne biz ne de bizden sonraki nesiller hiçbir zaman müsaade etmeyecektir. İnanıyoruz ki kan dökülerek vatan olan bu topraklar bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk milleti tarafından en kutsal emanet olarak korunacaktır. 19 Eylül, muharebe meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan, fedakar ve kahraman gazilerimizin şeref ve kahramanlık günüdür. Kahraman gaziler, Gaziler Günü'nüz kutlu olsun.”
Programın sonunda Manisa Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği’nin ‘Tek Millet İki Devlet Projesi’ kapsamında Manisa’da bulunan Azerbaycanlı gazi ve şehit çocuklarının yanına giden Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, çocuklarla yakından ilgilendi. Çocukları kucaklayan ve hal hatır soran Vali Güvençer, kendisine hediye edilen Azerbaycan bayrağını alarak Azerbaycan’a Türk halkının selamlarını iletti.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenin ardından protokol üyeleri Türkiye Muharip Gaziler Derneği Manisa Şubesi, Manisa Şehit ve Gazi Aileleri Koruma ve Kalkındırma Derneği, Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Manisa Şubesi, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul Yetimleri Derneği Manisa Şubesini ziyaret etti.

Ziyaretlerin ardından Gaziler Günü etkinlikleri kapsamında Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer ev sahipliğinde, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz koordinesinde Polisevi’nde şehit aileleri, gaziler ve gazi yakınları onuruna yemek verildi.

Yemekte konuşan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürümüz Murat Konan ve Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer bütün gazi ve şehit ailelerini saygıyla, şükranla, minnetle selamlayarak Gaziler Gününü kutladı.


Sonraki Sayfa: Koruyucu Aileler İftar Yemeğinde Buluştu

Önceki Sayfa : Arakanlı Aileye Yardım Eli Uzatıldı