Arakanlı Aileye Yardım Eli Uzatıldı

Myanmar'ın Arakan eyaletinde ordu ve Budist milliyetçilerin saldırılarından kaçarak Türkiye’ye gelen Royinga ailesine yaşadıkları travmayı atlamaları ve daha iyi bir hayat kurmaları adına psiko-sosyal destek çalışması başlatıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürümüz Murat Konan ve beraberindeki uzman psikolog Nur Elkama ve sosyal hizmet uzmanı Murat Aydın ile birlikte, katliamdan kaçarak Manisa’ya yerleşen Royınga ailesini ziyaret etti.

Uzman ekip, annesi, babası ve kardeşlerinin budistlerce öldürülerek ateşe atılan baba Muhammad Shafiq Royinga ile eşi Asma Royinga ve çocukları Muhammad Shahroukrh Royinga (6) ve Sahereh Royinga (3) ile görüşerek, bire bir ilgilendi.

Ailenin yaşadığı olaydan en az etkilenecek şekilde tedbir alarak ve aileye destek olmayı hedeflediklerini ifade eden İl Müdürümüz Murat Konan, şöyle konuştu: “Arakanlı misafirlerimizin orada yaşamış oldukları durumla ilgili psikolojik anlamda travma yaşadıkları ve bu hayatlarını olumsuz etkilediklerini değerlendirdik. Bu kapsamda Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak aileye psiko-sosyal destek vermek üzere bir sosyal hizmet uzmanı ve bir psikologla beraber aileyi ziyaret ettik. Öncelikle ailenin yaşamış olduğu durumu gözlemleyeceğiz. Gerek il müdürlüğümüz gerekse de ilgili birimler sosyal yardımlaşma vakfımız, il göç idaresi ve il sağlık müdürlüğümüz ile ortak bir çalışma yapacağız. Bize emanet edilmiş olan ailemizi en iyi şekilde travmayı atlatmaları ve bundan sonraki hayatlarını daha iyi kurmaları için çalışmaları aralıksız sürdüreceğiz.”


Sonraki Sayfa: 19 Eylül Gaziler Günü Kutlandı

Önceki Sayfa : Koruyucu Aile 1. Kademe Eğitimlerimiz Başladı