Koruyucu Ailelerimiz Sertifika Aldı

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz tarafından koruyucu ailelere yönelik düzenlenen eğitimlerin ardından 70 koruyucu aileye sertifikaları düzenlenen törenle verildi.
 
Anemon Otelinde düzenlenen törene Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer ve eşi Fatma Dilek Güvençer, Vali Yardımcısı Hüseyin Karameşe, Aile ve Sosyal Politikalar Çocuk Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Nusret Soylu, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürümüz Murat Konan, Yunusemre Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Ümit Atman, daire müdürleri, Koruyucu Aileler ve çocuklar katıldı.
 
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürümüz Murat Konan yaptığı konuşmada, bir çocuğun en iyi olabileceği ortamın aile ortamı olduğunu ancak bunun her zaman mümkün olmadığını söyleyerek, “yüreğini, gönlünü, evini açmış şefkatle çocuklarımızı geleceğe hazırlayan toplumumuzun kahramanları, sizler gibi koruyucu ailelerimizle çocuklarımıza bakım sağlamaya çalışıyoruz. Biz var olan çocuklarımızla ve dışarda bekleyen 26 ailemizle koruyucu aile sayımızı artıracağız. Koruyucu ailelere verdikten sonra süreç bitmiyor. Ailelerimize, hem kendi çocukları hem de verdiğimiz çocuklarla ilgili iletişim, ilgi, rehberlik anlamında Genel Müdürlüğümüzün hazırladığı birinci kademe eğitimi veriyoruz. Manisa’da sıradaki aileler dahil bütün koruyucu aileler bu eğitimleri almış durumdalar. En son ilçeler dahil 40 aileye verdik” dedi.
 
Aile ve Sosyal Politikalar Çocuk Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Nusret Soylu da konuşmasında Türkiye’de son dönemlerde çocuk hizmetleri alanında ciddi gelişmeler kaydedildiğini belirterek, "Türkiye’de çocuk hizmetleri alanında, çocuk politikası alanında gerçekten çok önemli bir mesafe kat ettik. Daha önce koğuş bakım sistemi dediğimiz dikey büyüme, yurt ve yuvalarda çocuklar bakılıyordu. Ancak hükümetimizin bu konuya gösterdiği önem sayesinde aile odaklı çalışmalara, özellikle çocukları koruma altına almadan sadece ekonomik gerekçeden kaynaklı bir sıkıntı varsa, bunları anne babalarının yanında, yakınlarının yanında bakımını sağlayacak bir sistem geliştirdik. Bu sistemin adı Sosyal Ekonomik Destek Sistemi. 2016 yılı itibariyle 137 bin çocuğumuz koruma altına alınmadan ailelerinin yanında, yakınlarının yanında desteklendi. Bazen elinizde olmayan nedenlerden dolayı çocuklar koruma altına alma durumunda olabilmektedir. Bu durumda yapmamız gereken sistem değerli koruyucu ailelerimiz gibi gönül erlerini harekete geçirmek. İyi ki siz varsınız. Böylelikle Türkiye’de 5 bin 33 çocuğumuzu değerli ailelerin yanında koruyucu aile sisteminden yararlandırarak bakımını sağlıyoruz. 2000’li yıllarda yüzde 4 olan koruyucu aile sayımız bugün Türkiye genelinde yüzde 40’a ulaştı. Ancak halen yüzde 60 oranında aile sevgisini, aile şefkatine ihtiyaç duyan çocuk var" diye konuştu.
 
Vali Mustafa Hakan Güvençer de “Gerçekten anne sevgisiyle donanmış ve işlemiş baba şefkatiyle bulunan yürekler var her şeyden önce. Sizler Türk Milletinin şefkatinin, merhametinin, hamiyetperverliğinin, insanlık meselelerine mutlak surette her şeye rağmen sahip çıkan kahramanlığının sembollerisiniz. Bizler bu tür vesilelerle sizlerle birlikte olma fırsatı bulduğumuzda, sizlerden yepyeni bir güç, enerji alarak günümüze devam ediyoruz. Eğer bu memleket için bir şeyler yapabiliyorsak bu gücün temeli sizlersiniz. Sosyal hizmet alanında son 15 yıldır alınan mesafeyle ben, Devletimiz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızla, burada çalışan Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğümüzle de gurur duyuyorum. Sizlerin o büyük vefakarlığı, devletin organizasyon kabiliyeti bir araya geldiğinde böyle gördüğünüz gibi başarılı sonuçlar ortaya çıkıyor. Manisa Valisi olarak da Manisa ile Manisalılarla bu alanda gurur duyuyorum. Burada Türk Milletinin, Osmanlı’nın gerçek ruhunu yansıtıyoruz. Koruyucu aile hizmetlerinde Manisa aldığı mesafe ile Türkiye’de önder illerden biri. Bu başarıda sizlerin elbette çok büyük katkısı var. Sizlere ne kadar teşekkür etsek azdır. Bizi duyabilen kulaklar, görebilen gözler şu birliktelikten bile hissedar olacaklar. Sizler gösterdiğiniz fedakarlıkla, büyük insaniyetle sözlerin en güzelini söylemiş durumdasınız. İnşallah hep birlikte el ele çok daha güzel yarınlara yürüyeceğiz” diye konuştu.
 
Manisa'da 109 koruyucu ailede 135 çocuğa bakıldığı ifade edilen konuşmaların ardından son eğitimlerle birlikte sertifika almaya hak kazanan 70 aileye törenle sertifikaları teslim edildi.
 
Törenin ardından çocuklara yönelik gösteriler düzenlendi.


Sonraki Sayfa: Çocuk Hizmetleri Genel Müdür Yardımcımız İstişare Toplantısı Yaptı

Önceki Sayfa : Türkiye 6. Badminton Şampiyonası İlimizde Başladı